Taekwando News

1st Inter School ITF Taekwondo

1st Inter School ITF Taekwondo Championship held successfully

The First Inter School Taekwondo Championship was held successfully on 27th August, 2007 at Green Field National School, Sitapaila, Kathmandu.

Championship organized by the Green Field National School and coordination by Taekwondo ITF Nepal.

All together 160 participants are from 6 Schools of Kathmandu Valley and Sungava Boarding School of Kavre as well. Green Field National School won the Team First Trophy.

Mr. Laxman Basnet, Founder President and Chief Instructor of Taekwondo (ITF) Nepal and Principle of Green Field National School along with others Guest awarded Medals to the winners and gave their speech for the discipline, health and development of ITF in Nepal.

Winner's Name and place


strong> Male 20kg Below,

Kiran Adhikari ( Nagarjun Valley Academy , KTM) Gold

Rosan Basnet ( Green Field National School , KTM) Silver

Samik Khatri ( Green Field National School , KTM) Bronze

Suraj Pudasaini ( Nagarjun Valley Academy , KTM) Bronze


Male 20-25kg

Rajan Bhattrai (Nagarjun Valley Academy, KTM) Gold
Sujan Bista (United Academy, KTM) Silver

Utasab Thapa (Sungava Boarding School, Kavre) Bronze

Aman Karki (Peoples Academy, KTM) Bronze


Male 25-30kg

Sabin Thapa (Nagarjun Valley Academy, KTM) Gold

Sidash Sherpa (Green Field National School, KTM) Silver

Deepak Shahi (Nagarjun Valley Academy, KTM) Bronze

Kushal Jung Karki (Nagarjun Valley Academy, KTM) Bronze


Male 30-35kg

Rahul Sewa (Buddajoti School, KTM) Gold

Suman Bhandari (Green Field National School, KTM) Silver

Satkar Adhikari (Nagarjun Valley Academy, KTM) Bronze

Jeevan Kandel (Nagarjun Valley Academy, KTM) Bronze


Male 35 - 40kg

Suman Bista (United Academy, KTM) Gold

Ashish Thapa (Nagarjun Valley Academy, KTM) Silver

Ghanashyam Acharya (Sungava Boarding School, Kavre) Bronze

Anuj Thapa (Sungava Boarding School, Kavre) Bronze


Male 40-45kg

Kapil Shahi (Buddajoti School, KTM) Gold

Krishna Hari Bista (Sungava Bording School, Kavre Silver

Depesh Dhaugoda (Sungava Boarding School, Kavre) Bronze
Subash Bista (United Academy, KTM) Bronze


Male 45-50kg

Ganesh Paija (Green Field School, KTM) Gold

Anil Shahi (Buddajoti School, KTM) Silver

Sanjeeb Simkhada ( Nagarjun Valley Academy, KTM) Bronze

Umesh Lama ( Sungava Bording School, Kavre) Bronze


Male 50-55kg

Pradeep Chaudhari (United Academy, KTM) Gold

Taj Mohamod (Buddajoti School, KTM) Silver
Narayan Rai (United Academy, KTM) Bronze

Roshan Basnet (( Green Field School, KTM) Bronze


Female 20-25kg

Radha Basnet (Green Filed National School, KTM) Gold

Amira Kaderiya ( Nagarjun Valley Academy, KTM) Silver

Nancy Lama ( Nagarjun Valley Academy, KTM) Bronze

Pratistha Neupane ( Nagarjun Valley Academy, KTM) Bronze


Female 25-30kg

Kripa Adhikari (Nagarjun Valley Academy, KTM) Gold

Laxmi Basnet (Green Field National School, KTM) Silver
Rabina Mainali ( Sungavha Boarding School , Kavre) Bronze
Sujata K.C (( Nagarjun Valley Academy , KTM) Bronze


Female 30-35kg

Alisha Mainali (Sungava Boarding School, Kavre) Gold

Srijana Lama (Nagarjun Valley Academy, KTM) Silver

Bisnu Bhattrai ( Nagarjun Valley Academy, KTM) Bronze


Female 35-40kg

Shova Paija (Green Field National School, KTM) Gold

Sajina Simkhada (Nagarjun Valley Academy, KTM) Silver

Sapana Lamichane (Nagarjun Valley Academy, KTM) Bronze

Sarmila Thapa (Green Field National School, KTM) Bronze


Female 40-45kg

Suman Lama (Green Field National School, KTM) Gold

Sumitra Bidari (Green Field National School, KTM) Silver

Junu Yougi (Green Field National School, KTM) Bronze

Lila Gurung (Nagarjun Valley Academy, KTM) Bronze


Female 50-55kg

Anita G.C. (Green Field National School, KTM) Gold

Saru Uparkoti (Green Field National School, KTM) Silver

Ismita D.C. (Nagarjun Valley Academy) Bronze

→  More News Published on: 30 AUG 2007